23 Mayıs 2017 Salı

E-Ticaret İle Para Kazanmak İçin (4)

    Selâm Arkadaşlar;
    Bu yazımızda e-ticaret ile para kazanmanın son bölümünü inceleyeceğiz. En son yazımızı 28 Nisan 2017'de yazmıştık. Hemen hemen 1 ay sonra tekrar karşınızdayız. Bir önceki yazımızda satış ortaklığı yaparak e-ticaret yapmanın avantaj ve dezavantajlarını açıklamıştık.

    E-ticaret ile para kazanmanın en etkili yöntemlerinden biri de, dev satış platformları aracılığı ile e-ticaret yapmaktır. En fazla para kazandıran ve diğerlerine göre daha kısa zamanda sonuç veren bir sistemdir.

    Bu seçenek, kendinize ait bir e-ticaret site açmaktan çok daha hızlı para kazandırır. Veya bir online mağaza kiralamaktan da daha kolay ve daha hızlı para kazanabilirsiniz. Kendinize ait bir -ticaret sitesi açmakla çok benzer bir yöntemdir. Ürünlerin tedariği, ödeme alma için alt yapı giderleri, ürünü müşteriye ulaştırma giderleri gibi zorluklarla yine doğrudan siz ilgileniyorsunuz. Bu seçenekte ister dışarıdan mal alıp satabilirsiniz, isterseniz de kendi ürettiğiniz ürünleri satabilirsiniz. Fakat dev alışveriş platformları aracılığıyla satış yapmanın en büyük avantajı, çok daha hızlı zamanda para kazanıyor olmanızdır.

    Kendinize ait e-ticaret siteniz ile, hepsiburada.com, gittigidiyor.com, n11.com, sanalpazar.com gibi milyonlarca üyesi olan dev alışveriş platformları ile rekabet yapmak zorundaydınız. Deyimi yerinde ise büyük bir marketin yanına küçük bir bakkal açmak gibi bir şey. Bu seçenekte ise bizzat bu dev alışveriş platformlarının bünyesinde satış yapıyor olacaksınız. Bir anda kendinizi milyonların ziyaret ettiği bir ortamda bulacaksınız.

    Dev alışveriş platformları eskiden sadece tek pazar hâlindeydi. Yani bizlere satış yapmak için bir imkan vermiyorlardı. Kendi ürünlerini tek isim altında satıyorlardı. Ancak zamanla bu alışveriş platformları, milyonlarca kişinin ürün beklentisine cevap veremez oldular. Daha fazla ürün çeşidi sunmak, daha fazla güçlü rekabet etmek, daha hızlı gönderi yapabilmek için, dışarıdan tedarikçilere ihtiyaç duydular. Gerçek mağaza sahiplerini, kendi platformlarında satış yapmak için teşvik ettiler ve bu yolla müşterilerine daha geniş ürün yelpazesi sundular. Hem kendileri daha fazla kazanmaya başladı hem de gerçek mağaza sahiplerini milyonlarca potansiyel müşteri ile buluşturdular. Böylece bize de daha hızlı ve daha çok para kazanma imkanı sağladılar.

    Gelişen bu yöntemle bizler de, artık bu dev ticaret merkezlerinin bünyesinde satışlarımızı artırabiliriz. Bir anda milyonlarca kişinin, ürünümüzü görmesini sağlayabiliriz.

    Bu yöntemde, kendimize ait veya kiralık online alışveriş sitemize, web ziyaretçisi bulmak için uğraşmaya, reklam gideri yapmaya gerek yok. Hali hazırda milyonlarca ziyaretçi zaten bu dev satış platformlarını ziyaret ediyor, almak istediği ürünü kızgın rekabet içinde, daha uygun fiyata bulabiliyor ve satın alıyor. Siz zahmet etmeden, reklam maliyetlerine katlanmadan müşteri ayağınıza kadar geliyor kısacası.

    Dev alışveriş sitelerinde satış yapmak için, bir ticari kimliğe sahip olmanız gerekiyor. Yani fatura kesebilen vergi mükellefi olmanız şart. Kendinize ait özgün online siteniz üzerinden satış yapma yöntemi ile aynı. Gerçek bir mağazanız olup olmaması ise şart değil. Önemli olan ticari  sicilinizin olması, fatura veya fiş kesebilme yetkinizin olması bir de büyük satış platformunun müşterilerine yeteri kadar ürün çeşidi sağlayabiliyor olmanızdır. Sanal kredi kartı postu için yapılması gerekenler yine sizin yükümlülüğünüz.

    Eğer gerekli şartlara uygunsanız bence hiç durmayın. Kendinize ait online alışveriş sitenize müşteri bulana kadar, bu yöntemi seçerek hemen satışlara başlamak çok daha akıllıca bir yöntem. Bunun için yukarıda örneklerini verdiğimiz hepsiburada.com, gittigidiyor.com, n11.com gibi büyük alışveriş platformlarına başvuru yapın. İletişim kurarak daha geniş bilgi alın. Onlar size ne yapmanız gerektiği konusunda yol göstereceklerdir. Eğer yetkili bir ticaretçi iseniz ve gerekli şartları yerine getirebilecek kapasiteniz varsa hemen başlayın derim. Kendinize ait online alışveriş sitenizde para kazanmak yıllarınızı alır. Ekmek arslanın ağzında değil, midesinde artık. Bana göre en etkili yöntem, bu yöntemdir para kazanmak için. Diğer seçenekler çok sabır ve çok daha ağır bir çalışma gerektiriyor.

    Online ticaret yapmak isteyen siz değerli arkadaşlarımın dikkat etmesi gereken çok önemli bir konulardan biri de, bu işi ana işiniz olarak görmenizdir. Çünkü yoğun trafiğe cevap vermek zorundasınız. Özellikle bu yöntem, sürekli bir ilgi gerektirir. İnternet üzerinden satış yapmayı ek iş olarak görüyorsanız üzgünüm ama şimdiden başarısız olacağınızı söyleyeyim. Mevcut bir işiniz varsa yani özel veya kamu kurumunda çalışıyorsanız bu işe başlamayın. Bu işe başlayacaksanız da diğerlerinden vazgeçmeniz gerekiyor. Çünkü en çok para e-ticaret ile kazanılıyor, dolayısıyla sizin de ana işiniz olarak e-ticareti seçmeniz lazımdır. Diğer türlü, bir eli işte, gözü oynaşta gibi bir şey oluyor. :)  Çok para kazanmak istiyorsanız, bu işi ana işiniz olarak seçmelisiniz.

    Bu yöntemi uzun uzadıya anlatmaya gerek yoktu. Önemli olan ana mantığı bilmektir. Zaten bu konuyla ilgili önceki yazılarımızda temel bilgiyi edinmiş oldunuz. Hatırlamak için aşağıdaki başlıkları tekrar inceleyebilirsiniz.

   Çok geniş bir konu olan e-ticareti bu yazımızda noktalayalım artık. Umarım sizlere e-ticaret konusunda ana mantığı anlamanız ve e-ticaret seçenekleri hakkında iyi yeterli düzeyde yardımcı olmuşumdur. Başka deneyimlerde buluşmak üzere hepinizi Allah'a emanet ediyor, sağlıklı günler diliyorum.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder