28 Nisan 2017 Cuma

E-Ticaret İle Para Kazanmak İçin (3)

    Selam Arkadaşlar,
    E-ticaret ile para kazanma konumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu hafta 'satış ortaklığı yaparak para kazanmak' konusunu inceleyeceğiz.
    E-ticaret yapmanın en kolay ve en az masraflı hattâ yerine göre 5 kuruş harcamadan para kazandıran yöntemidir diyebiliriz. Yazımı fazla uzatmadan, işin özünü anlatmaya çalışacağım.

    Satış ortaklığı yaparak para kazanma yönteminde, tıpkı online mağaza kiralayarak para kazanma seçeneğinde olduğu gibi ürünler sizin değildir. Yine aynı şekilde ürün sahibinin ürününü satarak para kazanıyorsunuz. Ancak bir fark var. Ücretli bir site kiralamak zorunda değilsiniz. Ücretsiz bir blog sitesi açarakta ürün satabilirsiniz. Yazımın başında da dediğim gibi, en az hattâ hiç masraf yapmadan ürün satabiliyorsunuz.

    Bu yöntem, komisyona dayalı bir yöntemdir. Diğer bir deyişle, kâr ortaklığı yöntemi. Yani her sattığınız ürün fiyatından belirlenmiş bir yüzde oranı ile komisyon veya kâr alırsınız. Ürünün fiyatı 100 TL diyelim. Ürünü sattınız. Ürün sahibi size %35 oran ile kâr veriyorsa, bu demektir ki siz, satış başına 35 TL kazancaksınız. (100 x 0,35=35) Çok daha yüksek oran veren ürün sahipleri de olabilir.
"E-ticaret yapmanın en kolay yöntemidir" dedik. Şimdi bunu açıklayalım.
    Arkadaşlar bazı e-ticaret internet sitelerinin en alt kısımlarında satış ortaklığı yazar. (İngilizce: Affiliate) Satış ortaklığı yazan yere tıkladığınızda karşınıza katılım (başvuru) formu, ürün sahibinin satış şartları gibi bir sayfa çıkar. Ürün sahibinin satış şartlarını mutlaka okuyun. Çünkü ürün sahibinin belirlediği şartlara göre satış yapmak zorundasınız. Aksi halde ortaklığınızı iptal edebilir. Bütün şartları anlayarak okuduktan sonra şartları kabul ediyorsanız, ortaklık başvuru formunu dolduracaksınız. Ama bilgilerinizi doldururken gerçek bilgilerinizi vermeniz gerekir. Çünkü ciddi bir iş yapıyorsunuz. Kafadan sallama bilgiler girmeyin. E-posta adresinizi, telefon numaranızı, kimlik bilgilerinizi, adresinizi... hepsini doğru şekilde yazmalısınız.

    Bütün bunları düzgün bir şekilde gerçekleştirdikten sonra ürün sahibi size, tamamen size ait ürün satış linki verecek. Yani size ait bir ortaklık bağlantı linki. Link dediğimiz internet adresi yani. Siz her ürün tanıtımınızda, size özel bu satış linkini kullanacaksınız. Ürün tanıtımı yaptıktan sonra müşterilerinizi bu satış linkinize yönlendirmeye çalışacaksınız. Müşteriler de sizin bağlantınıza tıklayarak ürünün asıl satış sayfasına girmiş olacak. Ve satın aldığı anda komisyon (kâr) kazanmış olacaksınız. Kısaca süreç böyle işliyor. Olayın mantığı budur.

    Satışları izlemek için ürün sahibi size ayrı bir HTML kodu verebilir, vermeyebilir de. Zaten bu zorunlu değildir. Sadece satışları takip etmek isteyenler içindir. Satış yapıp yapmadığınızı takip etmeye yarar. Buna aslında gerek bile yok. Komisyon (kâr) kazandığınızda zaten satış yapmışsınız demektir.

    Gelelim satış ortağı olduğunuz ürünü nasıl, ne şekilde tanıtacağınıza.
    Ücretsiz bir blog sitesi açarak, ürün tanıtabilirsiniz. Cebinizden 5 kuruş harcamadan bir blog sitesi açarak bu işi yapabilirsiniz. Bu yöntemin tek zorluğu var. O da insanları açtığınız ve ürünü tanıttığınız bu blog sitesine yönlendirebilmek. Bunun için biraz zamana var. Her işin bir zorluğu var arkadaşlar. Çaba sarfetmeden ve sabır etmeden hiçbir şey kendiliğinden olmuyor. Bir timsah ağzını açarak günlerce ağzına gelecek rızkı bekleyebiliyor. Bir örümcek ördüğü ağa av gelmesi için günlerce bekleyebiliyor. Ama sonuçta Allah'ın kendisine verdiği rızıkla karnını doyuruyor. Rızıksız hiçbir canlı yoktur. Önemli olan çaba sarfetmek ve sabretmek. Kısa sürede sitenize yönlendirme yapmak mümkün ama bunun için de para harcamak gerekiyor. Google adwords, Facebook ve Twitter'a sitenizi reklam vererek kısa sürede insanları sitenize yönlendirebilirsiniz. "Hayır, ben bu işi tamamen para harcamadan yapacağım" diyorsanız, biraz sabretmek zorundasınız. Çünkü yeni açılmış bir internet sitesinin Google ve diğer arama motorlarında indekslenmesi ve görünmesi için en az 3 ay beklemeniz gerekir.

    Ürün tanıtımı yaparken tamamen özgün yani kendi cümlelerinizle tanıtım yapın. Yalan ve abartı karıştırmaktan kaçının. Üründe olmayan özellikleri varmış gibi göstermeyin. Ticaret ahlâkına uyun. Bazı ürün sahipleri kâr ortaklarına, ürün ile ilgili tanıtım makalesi verebiliyor. Bunun için ürün sahibine ulaşarak danışmanız gerekiyor. Eğer veriyorsa, size verilen örnek tanıtım yazısını tamamen kopyalamak yerine cümleleri biraz değiştirip, sitenizde yayınlayabilirsiniz.

    Satacağınız ürünü, kendiniz satın alarak, ürün hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Önce kendiniz ürünü denersiniz, sonra da deneyimlerinizi yazınıza aktarabilirsiniz. Benim bu blog sitemde yaptığım gibi meselâ. Daha özgün cümleler kurmanıza büyük yardımcı olur. Deneyimlerinizi resimleştirebilirsiniz. Resimleştirdiğiniz deneyimlerinizi sitenize aktarabilirsiniz.

    Satış linkinizi doğrudan reklam vererekte satış yapabilirsiniz. Bunun için uzun uzun tanıtım yazısı yazmanıza gerek yok. Sadece ürün hakkında kısa bir bilgi verirsiniz (Fiyatı, birkaç özelliği gibi), verdiğiniz bilgilerin hemen altına da, size verilen satış bağlantı adresini de eklersiniz, sonra da takipçisi yüksek olan Facebook sayfalarında yorum yazarak veya duvarında paylaşarak, forum sitelerinde konu açarak, Twitter hesabınızda ve diğer sosyal internet alanlarında reklam yaparsınız. Burası işin ücretsiz kısmı.
 
    Daha kesin ve kısa zamanda bir sonuç almak isterseniz. reklamınızı dilerseniz ücretli olarakta yapabilirsiniz.  Haber, magazin siteleri gibi trafiği yüksek internet sitelerinin reklam köşelerine, trafiği yüksek blog sitelerinde, site sahibine reklam ücreti ödeyerek reklam verebilirsiniz. Bunun yanısıra Facebook reklam alanlarında, Google Adwors'te, Twitter ücretli reklamlarında reklam yapabilirsiniz. Yalnız Google Adwords'ün, Facebook ve Twitter gibi reklam alanlarının bazı reklam politikaları vardır. Meselâ sağlıkla ilgili ürünlerin, cinsellik ile ilgili ürünlerin reklamına izin vermeyebilirler. Yine aynı şekilde, birkaç cümlelik tanıtım yazınıza satış bağlantı adresinizi de ekleyerek böyle sitelerde ücretli reklam verebilirsiniz.

    Ürünlerine satış ortağı arayan bir çok satıcı ülkemizde de mevcut. Burada ondan bahsetmeyeceğim çünkü yazım gereğinden fazla uzamış olacak. Konu uzadıkça uzayacak. Elinizin altında internet gibi bir nimet var. Google'nin arama motoruna satış ortaklığı yapan siteler yazarak aratabilirsiniz. Ben sadece işin teorik bilgisini sizlere aktarmaya çalıştım. Konu ile yeni tanışan arkadaşlara yardımcı olma niyetiyle böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Faydalı olabildiysem ne mutlu. Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz bir konu olursa blogumun iletişim menüsünden bana ulaşabilirsiniz. Diğer e-ticaret seçeneklerini okumak için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

    Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder