19 Nisan 2017 Çarşamba

E-Ticaret İle Para Kazanmak İçin (2)

    Merhaba Arkadaşlar;
    Geçen hafta e-ticaret ile para kazanmak konusuna giriş yapmıştık.Yazımın bu bölümünde, online mağaza kiralayarak e-ticaret yapmayı anlatmaya çalışacağım.

    Online mağaza kiralamak en çok tercih edilen yöntemlerden biri. Sıfırdan ve tamamen kendinize ait online mağaza açarak e-ticaret yapmak ile kıyaslarsak biraz daha kolay ve maliyeti daha az olan bir seçenek.

    Ülkemizde bazı aracı internet siteleri, kendi tasarladıkları site şablonları ile e-ticaret sitesi hazırlayarak üyelerine kiralamaktadır. Site içindeki ürünleri ve bir e-ticaret sitesinde olması gereken her şeyi (kredi kartı sanal pos, kampanya, hediye çekleri gibi modülleri) entegre ederek satış yapmaya hazır duruma getirirler. Siz de hazır şablonlarla hazırlanmış bu e-ticaret sitelerini 1 yıl boyunca kiralayarak, internet üzerinden satış yapmaya başlarsınız.

    Online mağaza kiralama seçeneğinin, maliyeti biraz daha düşüktür. Ama az da olsa bu seçenekte de katlanılması gereken belli başlı maliyetler var. Online mağaza hazırlayıp kiralayan e-ticaret aracı kurumları, online mağaza kiralamanız için bazı paket seçenekleri sunar. Her paketin özellikleri ayrıdır. İster özellik kısıtlamalı kiralık mağaza, ister kısıtlı olmayan özelliklere sahip paketler kiralayabilirsiniz. Her paketin ücreti, özellik kısıtlamasına göre değişir.

    Bu paketlerden de bahsedelim.
➽ Özellik kısıtlamalı kiralık paketlerde ürünler sizin değildir. Ürünler size online mağaza kiralayan aracı kurumundur. Ürünleri toptan satın alır, kiralanan siteye entegre eder ve satışa hazır halde kiralar. Siz sattığınız ürünün %100 kârını hak edersiniz. Sistemde dışarıdan ürün veya kendi ürettiğiniz ürünleri satamazsınız. Ayrıca kampanya ve hediye çekleri düzenleme özellikleri de kısıtlıdır veya engellidir. Siz sadece hazır şablona entegre edilen ürünleri satabilirsiniz.

    Özellik kısıtlamalı kiralık online mağazalarda, sadece alt domain (alan adı) ile satış yapabilirsiniz. Kendinize ait özgün bir domain (alan adı) almadan ürün satarsınız. Meselâ size online mağaza kiralayan kurumun internet sitesi adı, www.fipazar.com olsun. Özellik kısıtlamalı paketi kiraladığınızda aracı kurum, bir alt alan adı imkanı verir. İstediğiniz bir alt alanı belirleyebilirsiniz. Örneğin alt alan adını "bircanmarket" olarak belirlediniz. Sonuçta satış yapacağınız kiralık mağazanızın domain adı, www.bircanmarket/fipazar.com olur.

    Özellik kısıtlamalı online mağazanızda, ürünle birlikte teslim edilen faturalarda, ürün ambalajında, size online mağaza kiralayan aracı kurumun reklam amacıyla logosu yer alır.

➽ Tam özelliğe sahip kiralık online mağaza paketlerinde ise, ürünler yine size ait değildir. Ürünler, online mağaza kiralayan firmanındır. Ürünlerin %100 kârı sizin kazancınızdır. Özellik kısıtlamalı kiralık paketten farklı olarak, dışarıdan aldığınız ürünleri veya ürettiğiniz ürünleri kiraladığınız online mağazaya entegre edebilir ve satabilirsiniz. Kampanya veya hediye çeki etkinliklerinde herhangi bir kısıtlama yoktur.

    Tam özelliğe sahip kiralık online mağaza paketlerinde, kendinize ait özgün bir domain (alan) adına sahip olma imkanınız vardır, hattâ zorunludur. Bu sebeple, ayrıca bağımsız alan adı almak için fazladan maliyet üstlenmiş olacaksınız. Merak etmeyin bu maliyet cebinizi fazla zorlayacak büyüklükte değil. Sadece domain almak yeterlidir. Gerekli olan hosting, kiralamış olduğunuz online mağaza paket fiyatının içindedir. Yani size online mağaza kiralayan aracı kuruma aittir. Bağımsız domain adı almak için godaddy, turhost gibi herhangi bir hizmete başvurabilirsiniz. Az bir ücret ödeyerek aldığınız bağımsız, size özgün alan adınızı, online mağaza kiraladığınız firmaya bildirdiğinizde, onlar sizin yerinize gerekli tüm işlemleri yapacak ve satışa hazır duruma getirecektir. Böylece mağazanız kiralıkta olsa bağımsız bir domain adıyla satış yapacaksınız. Yukarıda örnek gösterdik. O örneğin aynısını burada da kullanalım. Bağımsız alan adınızı www.bircanmarket.com olarak aldığınızda aynen bu isim altında satış yapıyor olacaksınız.

    Tam özelliğe sahip bir online mağaza kiraladığınız zaman, kiraladığınız mağazada, müşteriye gönderilen faturada ve ürün ambalajında, online mağaza kiralayan aracı kurumun logosu yer almaz.

    Paketlerden yeteri kadar bahsettikten sonra konuyu toparlamak iyi olacak. Online mağaza kiralama yoluyla e-ticaret yapmaya genel anlamda açıklamaya geri dönüyorum.

    Online mağaza kiraladığınızda bir avantajınız daha var.
    Müşteri ile hiçbir şekilde muhatap olmuyorsunuz. Müşteriniz aldığı ürünü beğenmediyse veya yanlışlıkla başka ürün kendisine gönderildi ise ürünü iade etmek isteyecektir. Ürünün iade edilmesi konusuna siz karışmıyorsunuz. Her şey, size online mağaza kiralayan aracı kuruma ait. Bütün işlemlerle o ilgileniyor.

    Bu arada buraya bir parantez açmak istiyorum. Yanlış ürün gönderimi nadir de olsa büyük alışveriş platformlarında da olabiliyor. Olabilir hepimiz insanız, kusur işleriz. Müşteri de kusurlu olabilir, satıcı da bazen kusur işleyebilir, yanlış ürün gönderebilir. Zaten güvenli alışveriş platformlarında bu gibi hataların telafisi mümkündür ve kolaydır. Artık eskisi gibi değil.

    Sattığınız ürünün gönderilmesi yani kargoya verilmesi ile de uğraşmıyorsunuz. Bütün bu işlemler, online mağaza kiralayan aracı kuruma ait. Ürünü sizin adınıza onlar gönderiyor. Özetle sizin işiniz sadece kiraladığınız mağazadaki ürünleri satmak.

    Vergi konusunda ise yine üstünüzden yük düşüyor. Muhasebe giderleri gibi bir maliyetiniz yok. Sadece ürün satışınızdan elde ettiğiniz %100 kâr üzerinden %20 oranında stopaj vergisini aracı kurum sizin adınıza ödüyor. Asıl vergi mükellefi, online mağaza kiralayan aracı kurum olduğu için siz, KDV, gelir vergisi, damga vergisi gibi vergiler ödemiyorsunuz. Konuyu iyice kavrayabilmeniz için burada da sayısal bir örnek verelim. Diyelim ki, 100 TL kâr edebileceğiniz bir ürün sattınız. Bu 100 TL'lik kârın %20'lik kısmı sizden stopaj olarak kesilir ve siz 80 TL kâr ile satış yapmış olursunuz. Ve bu 80 TL'lik kârınızı banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Online mağaza kiraladığınızda, mağazanızı yönetebileceğiniz bir yönetim paneli şifreleri ile birlikte teslim edilir. Satışlarınızı bu panelden görüp, takip edebilirsiniz. Mağazanıza üye olan müşterilerinizi yönetim panelinizden görürsünüz. Ürünlerinizi bu panel üzerinden yönetirsiniz. İstediğiniz ürünü veya ürün kategorisini satıştan çekebilir, istediğinizi satışa dahil edebilir, fiyatlarını düzenleyebilirsiniz.

    Online mağaza kiralama seçeneğinin hep avantajlarından bahsettik. Bu seçeneğin bir dezavantajı var. O da ürünlerin taban fiyatı sınırlaması var. Yani bir ürünü haddinden düşük bir fiyata satamıyorsunuz. Hem haksız rekabet olmaması için, hem de online mağaza kiralayan aracı kurumun zarar etmemesi için böyle bir tedbir alınmıştır. Ama tavan fiyatta bir kısıtlama yok. 100 TL'lik ürünü 500 TL'ye de satabilirsiniz. Tabi iyi anlaşılması için tavan fiyatı abarttım. 😊

    Online mağaza kiralarken bir defaya mahsus olarak site şablonu ve site kurulum ücreti ödüyorsunuz. Kesenizi zorlayacak olan sadece bu ücrettir ama tek seferliktir. Bir sonraki yıl mağaza kurulum ücreti ödemezsiniz. Bunun yanında her yıl, hosting ve domain ücretlerini zamanında ödemeniz gerekiyor. Hosting ve domain maliyetleri düşüktür. 1 yılda 250 TL'yi aşmaz.

   Türkiye'de online mağaza kiralayan aracı kurumlar mevcuttur. İncir.com (kapandı), ideasoft, onlinemagaza.com gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ben aslında yazımın bütününde onlinemagaza.com sisteminden biraz bahsettim. Diğer aracı kurumların sunduğu hizmet paketlerinin özellikleri farklı olabilir. Hangisi üzerinde geniş bilgiye sahip olmak istiyorsanız, o kurumun internet sitelerini inceleyebilirsiniz.

    Arkadaşlar e-ticaret yapma seçeneklerini birbirleri ile kıyas konusuna hiç girmeyeceğim. Bütün seçenekleri okuyup anladığınız zaman, zaten farklılıkları hakkında bilgi edinmiş olacaksınız. Kendinize göre avantaj ve dezavantajlarını değerlendirmeyi size bırakıyorum ve bu yazımı da burada noktalıyorum. Diğer e-ticaret seçeneklerini okumak için aşağıdaki başlıklardan veya bloğumun "Tüm Yazılar" menüsünden ulaşabilirsiniz.

    Hepinize mutlu günler diliyorum. Bir sonraki yazımda görüşene kadar Allah'a emanet olun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder