19 Mart 2017 Pazar

Google ve Organik Hit Programları

    İnternet sitesi kuran kişi ve kurumların en önemli ortak ihtiyacı, sitelerine gelecek organik ziyaretçilerdir. Organik ziyaretçi demek, hiçbir yönlendirme olmaksızın kendiliğinden gelen ziyaretçi demektir. Bu ziyaretçiler, araştırma yapması sonucu kendi isteği ile gelmesi bakımından web site sahipleri için oldukça önemlidir. Direk olarak potansiyel müşteri niteliğindedir veya şahsi siteler ve bloglar için ilgili bir okuyucudur.

   Kişi ve kurumlar, internet sitelerine doğal ziyaretçi getirmek için birbirinden farklı yöntemlere başvururlar. Bunların en önemlisi de SEO çalışmalarıdır. Çünkü SEO olmadan arama motorları tarafından siteniz görüntülenmeyebilir. Bu da büyük ziyaretçi kitlesinden mahrum kalmaktır.

    Hedef kitledeki doğal ziyaretçileri çekmek için uygulanan en etkili yöntemlerden biri de reklam vermektir. Blog sahibleri, şahsi ve kurum internet siteleri bu sayede hedeflediği insan kitlesine kolayca erişebilirler. Bilindiği gibi sadece internet sitesi açmak ile iş bitmiyor. İnsanların internet sitenizin varlığınızdan haberi olması lazım ki, sizi tanısınlar, sizinle iletişim kursunlar, makalenizi okusunlar, alışveriş yapabilsinler.

    Bir diğer organik (doğal) ziyaretçi sağlama yollarından biri de organik hit programlarıdır. Bu yöntem ile web site sahipleri, organik hit hizmeti veren internet sitelerinin programını bilgisayarına yükler, belli ücretler karşılığında reklam kredisi alır ve reklamına organik ziyaretçi çekmeye çalışır. Bu programlar özel yönlendirme sistemleri ile web sitelerine organik hit sağlar. Bu robot sistemlerde, backlink (link paylaşımı), direk yönelendirme ve organik hit (doğal ziyaretçi) gibi seçenekler vardır. Web site sahipleri, ne kadar kişiyi ve hangi zaman dilimlerinde ziyaretçi çekmek istiyorsa ona göre programı kurar ve ziyaret sürecini kendisi başlatır. Kişi sayısına ve zamanına uyarlanan robot programlar ise, arama motoruna istediği kelimeyi veya konuyu yazan insanların karşısına zoraki olarak reklamı verilen siteyi çıkarır.

    Ancak işin can alıcı noktası buradadır ki; Google böyle robot programlara pek sıcak bakmıyor. Çünkü bu programlar aslında organik ziyaretçi sağlamazlar. Google her gün, düzenli sayıda planlanmış olarak gelen ziyaretçilere şüphe ile bakıyor. Ziyaretçilerin kendiliğinden gelmediği teşhisini koyuyor. Çünkü ortada çok dikkat çeken aynı zamanda ve aynı sayıda rutin bir ziyaretçi akımı vardır. Google bunları tespit etmekte hiç zorlanmaz ve siz web sitenize ziyaretçi çekmek isterken belki web sitenizi hiç görünmez hâle bile getirebilir. Google politikalarına göre robot programlar, haksız reklam rekabetine teşebbüs etmektedir. Bu sebeple organik hit sağlayan bu programları kullanırken çok dikkat etmek zorundasınız. Her gün, aynı saatte, aynı sayıda ziyaretçi çeken web sitelerini Google internetin çöplüğüne gömüyor.

    Bu programları kullanmaya ısrarcı iseniz, Google'yi şüphelendirmeden çalışmak zorundasınız. Organik hit programlarının sadece backlink veya direk yönlendirme seçeneklerini seçerseniz Google'yi uyandırmamış olursunuz. Çünkü backlink ve direk gelen ziyaretçiler, Google'ye göre başka bir siteden yönlendirme ile veya reklam ile gelen ziyaretçi anlamını taşır.

    Yine de organik hit programlarını hiç kullanmamanızı önemle tavsiye ederim. İnsanlara faydalı olan, insanların ihtiyacı olan bilgileri sunan bir web sitesi hazırlamışsanız, bir de gerekli SEO çalışmalarını özenle yapmışsanız zaten böyle programlara ihtiyacınız kalmaz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder