5 Mart 2017 Pazar

Aliexpress ile Alışveriş Güvenli mi?

    Alışveriş için aliexpress.com'un dünya çapında tercih edilmesi, Aliexpress'in güvenli olduğuna en büyük kanıttır. Sadece Dolar ile alışveriş yapılan Aliexpress.com'dan alışveriş yapmanın güvenli olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

    Aliexpress'in yapısına bakacak olursak ülkemizde alışveriş için en çok tercih edilen hepsiburada.com, gittigidiyor.com, sanalpazar.com gibi dev alışveriş platformları ile aynıdır. Yani resmî olarak açılmış, ticârî kaydı olan işletmelerin ürünlerini satmasına imkan sağlayan bu dev online mağazaların yapısı nasıl ise Aliexpress'in yapısı da aynı. Yabancı ticarî işletmeler kendi ürünlerini Aliexpress'te satarak daha fazla müşteriye sahip olmaktadır, daha fazla gelir etmektedir. Hepsiburada.com, gittigidiyor gibi ülkemizde bulunan dev alışveriş platformları ne kadar güvenli ise Aliexpress.com'da aynı derece güvenlidir.

    Ancak yurttaşlarımız için Aliexpress'in elbette dezavantajları mevcut. Satın alınan ürünlerin adresimize 60 gün içinde ulaşması tabi ki bizleri ister istemez olumsuz yönde etkilemektedir.
    Aliexpress'ten ürün satın aldıktan sonra aklımıza bir sürü tereddüt ve soru işareti kalıyor. Teslim süresi uzun olduğu için aklımızda, "Acaba sipariş ettiğim ürün gönderilecek mi, ne zaman gönderilecek, acaba yolda mı, ya gümrük geçişinde problem olur da ürünümü alamazsam..." gibi bir sürü soru işareti belirginleşir. Şüphe kurt gibi kemirir beynimizi. Bunlardan hariç ayrıca, ürün elimize ulaşsa bile ürün kusurlu çıktığında veya ürünü beğenmeyip geri iade etmek istediğimizde, iade ve paramızı geri alma işlemleri de uzun bir süreyi kapsıyor. Bütün bu sebepler alışverişte Aliexpress'in tercih edilmemesine sebep oluşturuyor. 

    Ürünün elimize ulaşması için aracı kurumların sorumsuz davranması da ayrı bir dert. Bilindiği gibi ürün gümrükten geçtiğinde ürünü teslim almak için tek yetkili kuruluş PTT Kargo'dur. Açıkçası PTT Kargo personelinin çalışma prensibini beğenmiyorum. Bir keresinde gözümle görmüştüm, ürünler kargo aracından PTT Kargo mağazasına, içinde kırılabilir ürün olup olmadığına bakılmaksızın gelişi güzel atılarak bırakılıyordu. Adrese teslim konusu da başka bir sıkıntı. Eğer ürünün teslim günü adresinizde yoksanız, ürünü kapınıza bırakabiliyorlar. Eve döndüğünüzde ürününüzü alabilirseniz ne âlâ. Kapınıza bırakılan ürünün başkasının eline geçmesi ân meselesi. Veya "sahibi adreste bulanamadı" diye ürünü teslim edemeyip, satıcıya geri gönderen bir PTT Kargo personeline de denk gelebilirsiniz. 

    Aliexpress'ten yaklaşık 1 sene önce ben de alışveriş yapmıştım. Hakiki deri bir mont almıştım. Fiyatı uygundu. Zannettiğim kadar uzun sürmemişti teslim süresi. 2 hafta sonra ürünümü teslim almıştım. Şanslıydım o gün evdeydim ve montumu teslim almıştım. Sipariş ettiğim montun ta kendisi gönderilmişti. Yaptığım alışverişten memnun kaldım. 

    Aliexpress'ten ürün sipariş ederken dikkat edeceğiniz önemli bir konu; kesinlikle aynı üründen 5 parçadan fazla almayın. 5 parçaya kadar kişisel kullanım statüsündesiniz. Aynı üründen 5 parçadan fazla aldığınızda devlet size artık potansiyel bir satıcı gözü ile bakar. Ticârî bir siciliniz (kaydınız) yoksa bu devlet gözünde vergi kaçakçılığı anlamına geliyor. Cezası çok büyük. Zaten aynı üründen 5 parçadan fazlası gümrükten geri dönebilir. Veya gümrük memurları el koyarak kendisine saklayabilir. Gümrükte dönen alavere dalavereden, rüşvet olaylarından haberiniz vardır elbette. En şerefsiz memur gümrük memurlarıdır. Bu durum maalesef hiç değişmedi. 

    Özetle Aliexpress'ten alışveriş yapmak güvenli ancak yukarıda bahsettiğim konular sebebiyle risk taşıyor. Ben şahsen yerli şirketlerimizi tercih ediyorum. Özellikle son günlerde bir online mağaza daha keşfettim. Denedim ve memnun kaldım. Bahsettiğim alışveriş sitesi markafond.com. Kesinlikle orjinal ürünler satıyor ve ödemelerde 3D Secure seçeneği sunuyor. Kredi kartına 9 taksit veya kapıda nakit ödeme seçeneği ile tercihlerim arasına yerleşmeyi başarmış bir online mağaza. Denemek isteyen arkadaşlarım markafond.com'a ziyaret edebilir.

    Keyifli alışverişler dilerim. Hoşça kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder