19 Ocak 2017 Perşembe

Para Kazandıran Android Uygulamaların Tehlikeleri

    Çoğunlukla öğrencilerin ve gençlerin tercih ettiği bu para kazanma yöntemi hakkında bir kaç uyarıda bulunmak gerekiyor. Özellikle son 5 yılda bu uygulamaların iyice yaygınlaşması üzerine artık bu konuya bir el atmak gerektiğini düşündüm.
    Öğrenci kardeşlerim ve para kazandıran android uygulamaları kullanan diğer arkadaşlar;
    Durumunuzu biliyorum. Para kazanmak istiyorsunuz. Ailenizin verdiği cep harçlıklarına ilaveten, harcamalarda rahatlık kazanmak için bu tür para kazanma yollarına yöneliyorsunuz. Belki de ailenize yük olmamak için böyle alternatiflere başvuran arkadaşlarımız da vardır mutlaka. Hiç olmazsa cep telefonunun konuşma ve internet masraflarını çıkarma peşinde olanlarınız da vardır. Fakat bu uygulamaları kullanırken farkında olmadan başka problemlerle karşılaşacağınızın farkında olmanızı istiyorum.    
    Bu problemlerden biri, uygulama yapanların cep telefonunuzdaki önemli bilgileri usülsüz kontrol altına almasıdır. Uygulamaları yüklerken hiç dikkat ettiniz mi? Böyle uygulamalar genelde mesajlarınıza, fotoğraflarınıza, videolarınıza, sosyal hesaplarınıza, mail adresinize ulaşma gibi şartları zorunlu tutmaktadır. Siz büyük bir gafletle "Bir şey olmaz" diyerek, gözünüz kapalı bu şartları onaylıyorsunuz. Ancak uygulamayı tasarlayan ve bunu pazarlayan yazılımcılar, bu şartlar ile cep telefonunuzun bir çok kısmını kontrol altına almış oluyor. Siz farkında bile olmadan şifrelerinizi ele geçirme fırsatı vermiş oluyorsunuz. 
    Daha geçen gün yakın bir arkadaşım, kendi telefonunun ekran kilit şifresini açamadı. Unuttuğundan mı, hayır. Sürekli aynı şifre ile giriş yapan biri şifresini nasıl unutsun? Şifresi ele geçirildiğinden dolayı açamadı. Benimse ilk aklıma gelen problem buydu. Şifrenin ele geçirilmiş olması. Bazı bankaların android uygulamalarını da kullandığını biliyorum bu arkadaşımın. (İş Cep, Akbank direk gibi) Ne oldu dersiniz? Arkadaşım 2 gün sonra banka hesabından az bir miktar çekildiğini farketmiş. Bu mesele ile tam bir hafta uğraştı. Hem telefonunu tekrar kullanmak için masrafa girdi hem de iradesi dışında çekilen paranın iade edilmesiyle uğraştı. Biliyorsunuz böyle uygulamaların kullanımından dolayı garanti servisleri sorumluluk almıyor, cihazı garanti kapsamı dışında onarıyor, karşılığında ücret alıyor. Garanti servisinin verdiği rapora göre, telefonun beynine uygulama ile birlikte özel bir virüs bulaştırılarak şifrelerin ele geçirildiği tespit edilmiş. Yani kısaca telefon hacklenmiş. 
    İkinci problem ise, para kazanmak için yüklenen uygulamaların, telefonun yazılım ve donanım performansını olumsuz yönde etkilemesidir. Bilindiği üzere, bu uygulamalar para kazandırmak için yüksek enerji ile çalışan oyun ve benzeri uygulamaların yüklenmesini istemektedir. Böylece telefonunuz bir sürü gereksiz uygulamalarla adeta çöplüğe dönmektedir. Para kazandıran android uygulamalar telefonunuzun şarj performansını da olumsuz etkiler. Batarya ömrünü kısaltır. Kasmalara, ekran donmalarına, telefonunuzun aşırı ısınmasına sebep olur. Ve her geçen gün orjinal özelliklerini bir bir kaybeder. Sonuçta kazandırdığı 3-5 kuruşu fazlasıyla geri alır. 
    Telefonunuzun ve özel bilgilerinizin düşmanı olan bu uygulamalardan uzak durmanızı özellikle tembih ederim. 3-5 kuruş kazanmak için bu uygulamaları kullanmanıza değmez. 10 kazandırır, 100 geri alır. Yukarıda arkadaşımın başına geleni paylaştığım gibi, siz de aynı duruma düşmeyin. Hem başınıza bir sürü gereksiz, durduk yere iş açar, hem de para kazandırmaz, harcatır.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder