9 Aralık 2016 Cuma

Reklam Verirken Dikkat Edilecek Konular

    Son 20 yılda reklamcılık sektörü önemli gelişmeler sağlamış ve yüksek hacimle yükselişe geçmiştir. Bu gelişmenin ana sebeplerinden biri de, büyük veya küçük ölçekli firmaların kendini tanıtma ihtiyacı, pazar paylarını artırma istekleri, potansiyel müşteriler arayışıdır. Reklam sağlayıcıların da firmaların bu ihtiyacına cevap verebilecek birbirinden etkili reklam verme yöntemleri ve ayar seçenekleri sunması, reklamcılık sektörünü inanılmaz boyutta büyütmüştür.

    Reklamcılık sektörü günümüzde öyle büyük bir boyuta ulaştı ki, artık sadece kurumlar değil, bireyler de kişisel bloglarının, sosyal medya hesaplarının reklamını yapmak için reklam sağlayıcılarına başvurmaktadır. Reklam verenlerin, reklamlara ayırdığı bütçe, her geçen yıla göre müthiş derecede artış göstermiştir. Ayrıca network marketing, satış ortaklığı gibi gelir elde etme sistemlerinin kendini iyice belli etmesiyle, insanlar ek gelir veya ana gelir sağlamak amacıyla bunlara yönelmiş ve kendilerine verilen referans bağlantılarının reklamını yapmaları oldukça yaygınlaşmıştır. Google artık bu referans linklerinin reklamlarına izin vermese de, pek çok reklam kanalı halen referans linklerinin reklamını yayınlamaya devam etmektedir.

    Tabi reklam kanalları ile reklam veren kurumlar ve bireyler çoğalınca, rekabette aynı oranda artmıştır. Reklam kanalları kendi aralarında, reklam verenler de kendi aralarında sımsıkı rekabet içindeler. Rakiplerine üstünlük sağlamak için, zamanla etkili reklam yöntemleri geliştirmişlerdir.

    Büyük rekabetin içinde boğulmamak için reklam verme teknikleri ve ayarları hakkında önemli bilgilere sahip olmanız gerekir. Öncelikle kafanızda tasarladığınız reklam ayarlamalarına cevap veren yani imkan sağlayan bir reklam kanalı seçmelisiniz. Bugün en etkili reklam kanalı olarak şüphesiz sıkı reklam politikalarına rağmen, Google Adwords liderliğini korumaktadır. Facebook, Twitter, İnstagram gibi yüksek insan trafiğinin olduğu sosyal platformlar Google Adwords'ten sonra en etkili reklam kanalları arasında yer almaktadır. Ayrıca bu reklam kanalları, reklam verenlerin ihtiyaçlarına cevap verecek etkili reklam yöntemleri ve ayarlamaları sunmaktadır. Diğer reklam kanalları ise, haber içerikli internet siteleridir. Ancak haber içerikli reklam kanallarının organik ziyaretçileri yüksek olsa da, reklam yöntemi seçenekleri oldukça kısıtlıdır. Genelde banner reklamları yayınlarlar. Hedef kitle imkanı sunmazlar. Siteye giren ilgili-ilgisiz herkes reklamınıza tıklayarak, gereksiz reklam masrafına sebep olur. Diğer internet ve basın reklam ajansları da etkili seçenekler arasında yer alır.

    ➽ Reklamınızı yayınlayacağınız kanalı seçtikten sonra daha önemli konu olan reklam ayarlarıdır. Yazımızın ana konusu da reklam ayarları ile ilgilidir. Reklam hazırlarken ilk dikkat edeceğiniz konu, reklamınızın görüntüleneceği cihaz seçimidir.

    ➽ En iyi etkili dönüşüm sağlayan cihazlar arasında masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar başı çekmektedir. Üyelik formu doldurma, alışveriş işlemleri, reklam tıklama gibi eylemler en fazla bu iki cihazdan yapılmaktadır. Tablet bilgisayarlar, etkili dönüşüm sağlayan ikinci tercih sebebidir. Ancak türü ne olursa olsun cep telefonları, reklam görüntüleme ve etkili dönüşümler için tercih edilmemelidir. Çünkü insanların çoğu cep telefonu üzerinden reklam tıklamaz, üyelik formu doldurmaz, alışveriş yapmaz. Tıklama olsa bile, ekran kayması dolayısıyla ya yanlışlıkla, ya da sadece anlık merak ile sadece göz gezdirmek için tıklanmıştır. Herhangi bir eylem gerçekleştirmez. Anket veya diğer Ar-ge şirketlerinin yaptığı araştırmalar, bu sonucu ortaya çıkarmıştır. Cep telefonları genelde sosyal medya hesaplarında gezinme, bu platformlarda anlık paylaşımlar yapma, oyun oynama, müzik dinleme gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Her 100 kişiden 98'inin cep telefonunu bu ve benzeri eylemleri gerçekleştirmek için kullandığı, derin araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

    ➽ Önemli ayarlamalardan biri de, reklama uygun anahtar kelimeler seçmektir. Reklamınızın hangi kelimelerin aranması sonucu görüntülenmesiyle ilgili bir ayardır. Rekabette üstünlük sağlamak için reklamınızın konusuna göre, en çok aranan ve tıklama başına maliyeti en düşük anahtar kelimeleri bulmak zorundasınız. Özellikle Google Adwords'te en çok aranan anahtar kelimelerin veya kelime guruplarının tıklama başına maliyeti oldukça yüksektir. Diğer kelimeler ise arka plana alınır ve dolayısıyla tıklama başına maliyeti daha düşüktür. Ayrıca pahalı anahtar kelimelere ne kadar yüksek tıklama ücreti atarsanız , reklamınızın en üste çıkmasında o kadar çok etkili olur. Tabi ki bu Google Adwords için geçerli. Her reklam kanalının ayar mekanizması farklı olabilir.

    ➽ Eğer başvurduğunuz reklam sağlayıcısı (reklam kanalı, şirketi) anahtar kelime ayarlarının yanında demokrafik özelliklere (hedef kitleye) göre ayarlama imkanı veriyorsa bu konuyu da pas geçmemeniz gerekiyor. Bu reklam ayarı;

  • Reklamım kimlere,
  • Hangi ülkeye,
  • Hangi dillere,
  • Hangi cinsiyete (kadınlara mı-erkeklere mi?),
  • Hangi konuya hitap edecek?
    gibi soruların cevaplandırılmasına yarar. Dikkat edilmesi gereken konulardan önemli konulardan biri de budur. Meselâ bayan giyimleri kategorisindeki bir reklamı erkeklerin de görmesi için bir ayar yaparsanız size fazladan ve faydasız bir reklam maliyeti oluşturacaktır. Veya Türkçe dil içerikli bir internet sitesini, yabancı ülkelerinde göreceği şekilde ayar yaparsanız yine aynı şekilde faydasız bir maliyet üstlenmiş olursunuz.

    Ancak bazı reklam türleri de vardır ki uygun anahtar kelime ayarları yanında demokrafik hedefleme ayarlarına gerek yoktur. Meselâ hem erkeklere, hem kadınlara ve uygun bütün bölgelere hitap eden reklamlarda demokrafik hedeflemeye ihtiyaç yoktur. Sadece anahtar kelime ayarlarıyla istenilen etkili dönüşüm sonucuna erişilebilir.

Reklamlarda bu ayarlara dikkat ettiğimizde çok iyi etkili dönüşümler elde edebiliriz. Satışlarımızı artırabilir, üyelik formu doldurtabilir veya internet sitemize, kişisel bloglarımıza organik ziyaretçiler sağlayabiliriz.

Yeterli derecede tanınmanın yolu, bilinmesi gereken reklam taktiklerinden geçer. Hepinize iyi çalışmalar dilerim.

 Adnimo

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder